TR  |  EN  
Ana Sayfa
Şampiyona Programı
Şampiyona Yönergesi
Technical Regulations
İletişim
Danışma Bülteni
Kaynaklar
CANLI YAYIN
Fotoğraf Galerisi


Birinci Tur: Türk Takımları Favorilere Kök Söktürdü, A Takımı 4-0'la başladı
picture_071
Dünya 16 Yaş altı Satranç Olimpiyatları'nın ilk turunda ilk masalar içinde sürpriz yaşanmazken, Güney Afrika-A'nın İsviçre B ile berabere kalması hariç herhangi bir sürpriz yaşanmadı. Bununla birlikte Türk takımları, güçlü rakiplerine kök söktürürken, rakiplerinin değerli puanlar kaybetmesine neden oldu. Filipinler, Türkiye-A, Gürcistan, Ermenistan, Slovakya, İngiltere, İsviçre-A ve Yunanistan 4-0 kazanarak olimpiyada kayıpsız başladılar.

Birinci masada Rusya karşısında Kaan Komut, Oleg Yaksin(2307) karşısında şanssız bir yenilgi alırken, CM Atilla Köksal Yüksel de WFM Anastasia Bodnaruk'u(2393) elinden kaçırdı. Türkiye-B ise Hindistan'a kök söktürürken, Berkan Atman, IM Sethuraman(2425) ile berabere kaldı. Demre Kerigan ise FM Priyadharshan(2297) ile berabere kaldı.

Detaylı haberler aşağıda yer almaktadır.
Türk Takımları Favorilere Kök Söktürdü

picture_044a

140192937p0
Rusya-Türkiye C karşılaşmasında en yüksek reyting ortalamasına sahip Rusya 3,5-0,5 ile rahat kazanmış gibi görünse de aslında Türkiye-C büyük fırsat kaçırdı. Birinci masada açılışta iyi bilinen bir konumsal tuzakla Ruslar'ın genç yeteneklerinden IM Alexander Shimanov, Okullararası Avrupa Şampiyonu Cankut Emiroğlu karşısında rahat kazanırken, Kaan Komut, Dünya Gençler Şampiyonası'ndan Mersin'e gelen rakibi Oleg Yaksin karşısında "tuşe" kuralı sonucu rakibinin şah çektiğini fark etmeyince Fb6'ya karşı e7'deki kaleyi tutunca, iki kaleyi birden kaybettiği için talihsiz bir şekilde terk etmek zorunda kaldı. Böylece inanılmaz bir talihsizlik yaşanmış oldu. Dramatik sonun yaşandığı konum solda görülmektedir.Eski dünya 11-yaş altı okullararası şampiyonu CM Atilla Yüksel, Dünya Gençler Şampiyonası'nda da oynayan WFM Anastasia Bodnaruk karşısında Richter-Rauzer'in iyi bilinen teorik kalite fedalı varyantında kazanç konuma geçtiyse de oyunsonunda büyük bir fırsat kaçırarak Rusya Genç Bayanlar Şampiyonu ile berabere kaldı. Mazhar Kutay Yargıcı da WFM Repina karşısında üstün konum elde etmesine rağmen daha sonra kaybetti. Güçlü Rusya'ya kök söktüren ve iyi konumlar elde eden Türkiye C takımı 3,5-0,5 yenilse de gelecekte bu tip hataları tekrarlamaması halinde güçlü takımların korkulu rüyası olabilirler.

picture_066


Türkiye-B'nin rakibi ise Hindistan'dı. Berkan Atman, hafif altta olduğu oyunsonunu IM Sethuraman karşısında savunmayı başarırkeni rakibine karşı parti boyunca büyük bir hata yapmadı. Böylece madalya hedefleyen Türkiye-A'nın rakiplerine diğer Türk takımları birinci turdan yormaya başladı. Hindistan'ın diğer puan kaybı ise dördüncü masada FM Priyadharsan'a karşı kötü konumda kalmasına rağmen daha sonra hem kendi savunması hem de rakibin kaçırdığı fırsatların yardımıyla Demre Kerigan neden oldu. Hindistan, böylece Türkiye-B'yi 3-1'le geçti.

picture_074


Azerbeycan'ın rakibi ise Türkiye-Mersin'di. İlk iki masada GM Eltaj Seferli ve IM Vasif Durarbeyli kazandılar. İkinci masada 12 Yaş Türkiye şampiyonu Ahmet Olçum,  IM Vasif Durarbeyli karşısında kalite fazla ve kesin kazanç konumu değerlendiremeyerek güçlü rakibini elinden kaçırdı. Yine bir başka iyi konum elde eden taraf ise Gani Eren Ererdem oldu. Ayaz Mammedov karşısında rahat bir konum elde eden sporcumuz da oyunsonunu iyi oynamayarak kaybetti. Diyap Büyükaşık ise rakibi Orkhan Talishzada'yı yenince Azerbaycan ölüp ölüp dirildiği maçı 3-1 kazandı.

picture_071


140192937p1Filipinler, Türkiye Kızlar-A maçında ise tarihi bir sürpriz gerçekleşebilirdi. Birinci masada Filipinler'in ve dünya satrancının harika çocuklarından ve Olimpiyatların en yüksek reytingli ismi olan 15 yaşındaki büyükusta Wesley So, Emel Kaya karşısındaydı. Mersinli sporcu, ilginç bir oyunsonunda taş geri kalsa da beraberlik şansları vardı; çünkü siyahın 4 piyona karşılık sadece f ve h piyonları vardı ve siyah fili olduğu için eğer sadece h piyonu kalırsa berabere olma ihtimali bulunuyordu. Bununla birlikte, bu oyunsonunu berabere yapmak da kolay görünmüyor. Belki de beyazın en iyi savunması bu konumda şahıyla beklemeye başlamak olabilirdi. Bütün masalarda kazananlar Filipinler, Olimpiyatlara 4-0 ile iyi bir başlangıç yapmış oldu.
picture_078

Türkiye'nin belki de milli takımı zorlayabilecek seviyede sporculara sahip Türkiye-A takımı bu Olimpiyatlara hem Efstratios Grivas hem de Mikhail Gurevich ile uzun süre hazırlandı ve oldukça iddialı bir takımımız var. Federasyon başkanı, milli takımlar menajeri ve antrenör Efsratios Grivas takımdan madalya beklediklerini hem protokol konuşmaları, hem gazetecilere verdikleri demeçler hem de özel sohbetlerde belirtiyorlar. Son dört ayda üç büyükusta yenen (Mikhail Gurevich, Nikita Maiorov ve Ahmed Adly) Mustafa Yılmaz, Burak Fırat, Mert Yılmazyerli, İstanbul Açık'ta ikinci IM normunu alan Oğulcan Kanmazalp ve Irmak Sipahioğlu dizilişiyle çıkan takımımızın reytingleri Rusya ve Hindistan'a göre düşük olsa da oldukça iddialı. Subotica'da 18 Yaş Altı Avrupa ikincisi olan ve geçtiğimiz yıl 16-Yaş altı Olimpiyatları'nda altıncı olan takımın iskeleti burada oynuyor ve iddiasını birinci turda Bosna Hersek'i 4-0 ile geçerek gösterdi. FM Mustafa Yılmaz, Jefic karşısında on ikinci hamlede taş kazanırken, en uzun süre denk cereyan eden maçlar Irmak Sipahioğlu ve Mert Yılmazyerli'nin maçları olsa da bütün sporcularımız rahat olarak nitelendirilebilecek galibiyetler aldılar.

picture_068


Gürcistan ise, Türkiye-Kızlar B'yi 4-0 ile geçerken İSEM de Ermenistan'a 4-0 kaybettiyse de Benan Kazdağlı, Vahe Baghdasaryan karşısında iki farklı konumda iyi fırsatlar bulduysa da partiyi kaybetti.

picture_088


İsviçre-B ve Güney Afrika-A takımları 2-2 berabere kalırken birinci turda yukarıdan alan takımlar içinde en fazla puan kaybeden ülke de Güney Afrika oldu. Yunanistan da Avusturalya'yı 4-0 yenerek olimpiyada iyi başlayan takımlardan birisi oldu.

picture_091
Sri Lanka da Suriye'yi 3-1 ile geçti.

picture_094
Organizasyonun Mersin'de gerçekleşmesinde büyük emekleri bulunan Türkiye Satranç Federasyonu Asbaşkanı ve Olimpiyadın Genel Koordinatörü Tahsin Aktar ve Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Kulüpler Birliği Başkanı Gülkız Tulay.

 
 Turkish Chess Federation 2008