TR  |  EN  
Ana Sayfa
Şampiyona Programı
Şampiyona Yönergesi
Technical Regulations
İletişim
Danışma Bülteni
Kaynaklar
CANLI YAYIN
Fotoğraf Galerisi


Macit Özcan: "Bütün Turnuvalara Talibiz" Dünya 16 Yaş altı Satranç Olimpiyatları Açılış Töreni
picture_108Dünya 16 Yaş altı Satranç Olimpiyatları Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı ,Mersin GSİM Emrullah Taşkın, FIDE Onursal Başkanı Florencio Campomannes ve TSF Asbaşkanı Tahsin Aktar, Başkanvekili Murat Kul ve yönetim kurulu üyeleri Gulkız Tulay ve Özgür Solakoğlu'nun katılımlarıyla gerçekleşti. Silifke yöresinden halk oyunlarının da sunulduğu törenin detayları haberin devamında yer almaktadır.


picture_051


Önce saygı duruşu, İstiklal Marşı ve FIDE Marşı ile başlayan açılış töreni protokol konuşmaları ile devam etti. İlk konuşmayı, Mersin GSİM Emrullah Taşkın yaptı. Taşkın, konuşmasında "Uzun süredir hazırlıkları yapılan bu olimpiyada Mersin'in ev sahipliği yapması bizi çok gururlandırıyor. Mersin'de nice büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmayı umuyoruz." diye konuştu.

picture_054

Daha sonra söz alan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı, "Türkiye'de satrancın en gelişmiş illerden birisi olan Mersin'de, Akdeniz'in incisinde buluştuk. Bu Olimpiyadı düzenlerken artık sadece organizasyonda başarı değil sportif başarı de bekliyoruz. Burada madalya almak istiyoruz. Çok iyi hazırlandık.

Bize bu fırsatı tanıyan ve hiçbir olanağı esirgemeyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'a şükranlarımı sunuyorum" diyerek Olimpiyattaki Türkiye'nin hedeflerini özetledi.

picture_063
Sonraki protokol konuşmasını ise FIDE Onursal Başkanı Florencio Campomannes yaptı. Campomannes, "Yerel yönetimlerin satranç federasyonu ile el ele verdiğini görmek çok güzel. Türkiye Satranç Federasyonu, birkaç gün önce Gaziantep'te Dünya Gençler Şampiyonası'nı bitirdi ve aynı ekip şimdi Mersin'de 16 Yaş Olimpiyatları'nı yapıyor. Dünyanın gençler satrancının kalbi Türkiye'de atıyor." diye konuştu.


picture_070Macit Özcan: "Bütün Turnuvalara Talibiz"

Son konuşmayı ise, Olimpiyadın ev sahipliğini yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan yaptı. Özcan, konuşmasında "Bütün büyük satranç organizasyonlarına talibiz. Satranç sporuna Mersin'in daha da fazla ve iyi sporcu yetiştirmesi için ne gerekiyorsa yapmak istiyoruz. Bu Olimpiyada dünyanın dört bir yanından gelen sporcuları güzel ilimizde ağırlamak bizi çok memnun ediyor. Sportif ve kültürel etkinliklere desteğimiz devam edecek." diyerek satranca verdiği önemi anlattı.

Açılış töreninin son bölümünde Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi'ne bağlı halk oyunları grubu Silifke yöresi ve Ege yöresinden halk oyunları performansları yaptı ve büyük beğeni topladı.
picture_091
Silifke Yöresine ait bir halk oyunu performansı

picture_277
Ege yöresine ait bir zeybek oyunu

picture_007

Soldan Sağa: Berkan Atman, Burak Fırat, Gökhan Gaygusuzoğlu, Oğulcan Kanmazalp, Mert Yılmazyerli, Mustafa Yılmaz ve Irmak Sipahioğlu

picture_015

İsviçre kafilesi

picture_016
Avusturalya kafilesi

picture_019
Güney Afrika kafilesi

picture_023
Rusya kafilesi

picture_026
Soldan Sağa: Burak Komut, Taylan Can Tekeli, Atilla Köksal Yüksel, Cankut Emiroğlu ve Ufuk Sezen Arat

picture_027
İSEM (Soldan sağa):Kaan Kanlı, Benan Kazdağlı, Özgür Tarım, Tevfikcan İleri, Esat Bağlan

 
 Turkish Chess Federation 2008