TR  |  EN  
Ana Sayfa
Şampiyona Programı
Şampiyona Yönergesi
Technical Regulations
İletişim
Danışma Bülteni
Kaynaklar
CANLI YAYIN
Fotoğraf Galerisi


Üçüncü Tur : Türkiye-A Liderlik Mücadelesini Ermenistan'a Kaybetti
picture_016Türkiye-A takımı Ermenistan'a 3-1 yenilerek zirveyi rakibine kaptırırken, Gürcistan ve Filipinler de 2-2 berabere kaldılar. Sabah Rusya'yı yenen Hindistan, üçüncü turda ise olimpiyadın üç numarası olan Azerbaycan'ı 3-1'le geçti ve kritik maçlardan galip ayrılmış oldu. Slovakya ve İngiltere ise 2-2 berabere kaldılar. Türkiye-B, Sri Lanka'yı 2,5-1,5 yenerken, Türkiye C ise Bosna Hersek'i 3-1 yendi. Türkiye Kızlar-B, Güney Afrika'ya 3-1 kaybederken, Türkiye Kızlar-A ve Türkiye-Mersin 2-2 berabere kaldılar. İSEK Aquamatch ise Güney-Afrika B ile 2-2 berabere kaldı. Bu sonuçların ardından Ermenistan 10,5 puanla liderliğe yerleşirken, Hindistan 9,5 puanla ikinci sırada bulunuyor. 3-4.dereceleri Filipinler ve Gürcistan 9 puanla paylaşırken, Türkiye-A 8,5 puanla beşinci sırada bulunuyor.

Detaylı haberleri aşağıda görebilirsiniz.
picture_024


Üçüncü turda liderliği paylaşan Türkiye-A ve Ermenistan'ın buluşması, Türkiye'nin beklemediği 3-1'lik bir mağlubiyet ile neticelendi ve Türkiye kritik bir mağlubiyet alırken Ermenistan liderliğe yükseldi. Birinci masada dengeli bir konumda FM Yılmaz, FM Ter-Sahakyan'a karşı piyonu daha sonra da partiyi kaybetti. Burak Fırat, takımın tek galibiyetini alırken, Mert Yılmazyerli de yeterince karşılığı olmadan fazla materyal verince kaybetti. Oğulcan Kanmazalp, Ermeni rakibine Fransız Savunması Winaver varyatında Lputian ve Vaganian gibi Fransız Açılışı'nın uzmanı olan iki Ermeni büyükustanın varyantı geliştirmesinden dolayı "Ermeni Devamyolu" olarak anılan açılışta kaybetti. Açılışın adından olduğunu söylemek güç; çünkü Kanmazalp piyon fazla galibiyete giderken büyük bir gaf yaptığı için kaybetti.

Filipinler ve Gürcistan 2-2 berabere kalırlarken, Wesley So, konumu kapatarak kendisiyle  berabere kalmayı düşünen Bregadze'e karşı oyunsonunda üstülük sağladı ve kazandı. Haridas-Janiashvili; Davarashvili-Datu maçları berabere biterken; Nikolashvili, Garcia'yı yenerek takımına beraberliği getirdi.

picture_032

Turun bir başka önemli kritik mücadelelerinden birisinde Hindistan, zor günde olimpiyadın bir numarasının ardından üç numara Azerbaycan'ı da 3-1 yenerek bir kritik galibiyet daha aldı. Tek kayıp birinci masada GM Eltaj Safarli'nin kaybetmesiyle gelirken, IM'ler Sethuraman ve Shyam ile FM Prsanna kazanarak takımlarını galibiyete taşıdılar.

74659375p0
Safarli burada 32.Ae4 oynayıp bir piyon kazandı;fakat Rybka'ya göre siyahların tek hamlesi olan 32...Af5 ve sonrasında muhtemelen 33.Ac5 Ae3 34.Ad7 Fd7 35.fe3 Kf1 36.Şf1 Ke3'ten sonra eşit bir final oluşacaktı; ancak Ag8'ten sonra siyahlar piyon geri kaldılar ve sonrasında da hızla kaybettiler. Sethuraman ise açılıştan çok üstün durumda çıkarak IM Durarbeyli'ye karşı hızla kazandı. IM Shyam ise şah kanadında beyazın elde ettiği girişime karşılık kapalı görünen vezir kanadını c5 ile açarak üstünlük elde etti ve galibyete ulaştı.

picture_035


Slovakya ve İngiltere berabere kalırlarken, Zhou ve Sen İngiltere adına, Mazur ve Straka Slovakya adına kazanan isimler oldular.

İsviçre-B ve İsviçre-A arasındaki mücadelde kazanan 2,5-1,5'luk skor ile İsviçre-A olurken Rosenthal ve Gaehwiler A takımını galibiyete taşıyan isimler oldular.

Hindistan karşısında aldığı şok yenilgiyle sarsılan Rusya ise Yunanistan'ı 3,5-0,5 yenerek yaralarını sararken, WFM Repina, Rigopoulos-Tsigkos ile berabere kalınca Rusya'nın tek puan kaybı bu masada geldi.

Türkiye-B, Sri Lanka'yı 2,5-1,5 yenerken, Berkan Atman ve Demre Kerigan, Kavinda ve Samarakoon karşısında kazanarak takımlarının kazanan isimleri oldular. Türkiye-C,

Bosna-Hersek'i 3-1 yenerken ilk iki masada Kaan Komut ve CM Atilla Köksal Yüksel rakipleriyle berabere kaldılar, Mazhar Kutay Yargıcı ve Ufuk Sezen Arat kazandılar.

picture_015
İSEM: Ekin Zeytinoğlu,Benan Kazdağlı, Özgür Tarım, Esat Bağlan

picture_043
Kenya-Arnavutluk

picture_022
Türkiye Kızlar-B

Güney Afrika-A, Türkiye Kızlar-B'yi 3-1 yenerken, Türkiye Kızlar-A ve Türkiye-Mersin 2-2 berabere kaldılar. İSEM ise Güney Afrika-B ile 2-2 berabere kaldı.

picture_001
Tamas Petenyi (Slovakya)

picture_016
Akhila Kavinda (Sri Lanka)


picture_002
Jan Emmanuel Garcia (Filipinler)

picture_018
WFM Varvara Repina (Rusya)

picture_006
Türkiye-C turnuva salonuna doğru geliyor.

picture_012
Cansu Söylemez ve Emel Kaya

picture_021
Satranç TV ekibi. Satranç TV'de önümüzdeki günlerde röportajlar ve başka yayın akışları da izlenebilecek.

 
 Turkish Chess Federation 2008