TR  |  EN  
Ana Sayfa
Şampiyona Programı
Şampiyona Yönergesi
Technical Regulations
İletişim
Danışma Bülteni
Kaynaklar
CANLI YAYIN
Fotoğraf Galerisi


Ermenistan, Hindistan'ı Yenerek Lider, Türkiye-A Filipinler'e Karşı Ağır Bir Yenilgi Aldı
Türkiye-C'den Türkiye-B Karşısında Kusursuz Galibiyet

picture_016
Dünya 16 Yaş Altı Olimpiyatları'nın dördüncü turunda Ermenistan, Türkiye-A'dan sonra Hindistan'ı da 3-1 yenerek çok önemli bir galibiyet daha aldı ve 13,5 puanla liderliğe yerleşti. Onları, Türkiye-A'yı 3,5-0,5 yenen Filipinler izledi. Rusya, Gürcistan'ı 3-1 yenerken, Azerbaycan İngiltere'yi, Slovakya da İsviçre-A'yı aynı skorlarla geçti. Türkiye-C takımı Türkiye-B'yi 4-0'la geçerken, Türkiye Kızlar-A, Bosna Hersek'e 3-1 kaybetti. Türkiye-Mersin ise Avusturalya'yı aynı skorla yendi. İki Türk ekibinin mücadelesinde Türkiye Kızlar-B ve İSEM 2-2 berabere kaldılar.

Bu sonuçların ardından 13,5 puanlı lider Ermenistan'ı, 12,5 puanlı Filipinler izlerken üçüncülüğü Rusya, Hindistan ve Türkiye-C 10,5 puanla paylaştılar.

Detaylı haberler aşağıdadır.

picture_023

Ermenistan, Hindistan'ı 3-1 yenerek önemli galibiyetlerine bir yenisini ekledi. Ter-Sahakyan, Vardanian ve Tamazyan , Adhiban, Shyam ve Prasanna karşısında galip geldi.

3748796p0
Yandaki konumda Sethuraman, takımının tek galibiyetini rakibi Baghdasarayan karşısında tehlikeli görünen konumda 30.d6 Fe6 31.Ve6 Ke6 32.Kde1 Şf7 33.g4 Kd8 34.Fe6'dan sonra kazanca ulaştı. Ermenistan bu kritik galibiyetle liderliğini korumayı başardı.


picture_011


Filipinler-Türkiye-A karşılaşmasında ise Filipinler, temsilcimizi 3,5-0,5 yenerek kritik bir galibiyet aldı. Moral bozan yenilgide tek beraberliğimiz , kalite fazla olup kazanç fikri örünmediği için beraberliğe razı olan Oğulcan Kanmazalp'ten geldi. Büyükusta Wesley So, FIDE Ustası Mustafa Yılmaz karşısında açılıştan itibaren üstünlüğü ele geçirirken, Burak Fırat ve Irmak Sipahioğlu da rakipleri Haridas Pascua ve Emmanuel Garcia'ya kaybettiler.

picture_016Rusya, Gürcistan'a ilk üç masadaki Shimanov, Yaksin ve Repina'nın Bregadze, Janiashvili ve Davarashvili'nin galibiyetleriyle 3-1 kazandı. Gürcistan'ın tek galibiyeti Nikolashvili'den gelirken, Shimanov-Bregadze mücadelesinde Bregadze sürekli şah ile berabere yapabilirken, hamleyi değiştirip dramatik bir şekilde kaybetti ve Rus uluslararası usta uzandı.

picture_026


Azerbaycan, İngiltere'yi 3-1 yenerken, Zhou GM Seferli, Kilpatrick ise IM Durarbeyli ile berabere kaldı.

picture_008


Slovakya, İsviçre-A'yı 3-1 ile geçerken Türkiye-C ise Türkiye-B karşısında kazanarak flaş bir sonuç aldı. 12-14 yaş grubunun başarılı isimlerinden oluşan Türkiye-C, Türkiye-B'ye karşı 4-0 kazanırken, Gökhan Gayguzusoğlu kazanç konumda Kaan Komut karşısında alet verince B takımında kazanca en çok yaklaşan isim de kaybetmiş oldu.

picture_019
Türkiye Mersin, Avusturalya'yı 3-1 yendi.

picture_025


picture_032
B Adhiban (Hindistan)


picture_055
Dimitrios Balokas (Yunanistan)

picture_021

Türkiye-Mersin

picture_056
Bedia Helen Karanlık (Türkiye Kızlar-B)

picture_006
FIDE Ustası unvanı bulunan Levan Bregadze (Gürcistan)

picture_036
Vasif Durarbeyli (Azerbaycan)

picture_034
Olimpiyattaki iki büyükustadan birisi ,Eltaj Seferli (Azerbaycan)

picture_039
Yunanistan takımı, aslında Olimpiyatta ülkelerini temsil eden Halkida  Satranç Akademisi oyuncuları, Türk Milli Takımı'nı çalıştran büyükusta Efstratios Grivas (Stratos Griva)ile birlikte görülüyor...
 
 Turkish Chess Federation 2008