TR  |  EN  
Ana Sayfa
Şampiyona Programı
Şampiyona Yönergesi
Technical Regulations
İletişim
Danışma Bülteni
Kaynaklar
CANLI YAYIN
Fotoğraf Galerisi


Kapanış Töreni
picture_334

Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatları'nın kapanış göreni hava muhafefeti nedeniyle açık havada yapılamadı; fakat sıcaklığından hiçbir şey kaybetmeyen ve Mersin Vali Yardımcısı Sn.Ahmet Büyükçelik,   Mersin Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sn. Erol Ertan , Mersin GSİM Sn.Emrullah Taşkın ile Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Sn. Ali Nihat Yazıcı ve yönetim kurulu üyelerinin birçoğunun katıldığı kapanış törenine ait haberler, masa dereceleri ve fotoğraflar aşağıdadır.
picture_008
Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatları'nın kapanış töreni, açılış gibi açık havada düzenlenecekti; ancak  tören saatlerinde âdeta bardaktan boşanırcasına yağan yağmur nedeniyle tören alanının yeri değiştirildi ve misafirhanenin içerisinde yapıldı.

picture_023


picture_020

Törende ilk protokol konuşmasını yapan Türkiye Satranç Federasyonu Ali Nihat Yazıcı, Mersin Büyüşehir Belediyesi'ne organizasyona verdikleri destek dolayı teşekkür etti. Böyle organizasyonların yatırımlarının karşılığı olduğunun altına çizen Yazıcı "Gençlere büyük önem veriyoruz; ama burada madalya alamadığımıza göre belki hâlâ yeterli değil. Organizasyonda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Katılımcılara geldikleri için teşekkür ediyorum ve Türkiye'den, Mersin'den en kalbi duygularlaa ayrılmalarını temenni ediyorum." diye konuştu.


picture_030

İkinci konuşmayı FIDE Onursal Başkanı Florencio Campomannes yaparken, Campomannes konuşmasında Hindistan'ın Dünya Gençler Şampiyonası'nın ardından 16 Yaş Altı Dünya Satranç Olimpiyatları'ndaki başarısına da dikkat çekti. "Yağmur yağmaya başlayınca herkes lobiye geçmek zorunda kaldı. O sırada oluşan ortama uzaktan bakınca FIDE'nin sloganının yine vücut bulduğunu gördüm: Biz Büyük Bir Aileyiz!"


"Türkiye'de satrancın sadece organizasyonel anlamda gelişmediğini de bu Olimpiyatlarda gördük. Hindistan kadar alkışı hak eden Türkiye, birinciyi yendi ve üst seviyede sporcular yetiştirmeye başladı. İlerleyen yıllarda daha başarılı olacakların eminim." diye konuştu.

picture_047

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanvekili Erol Ertan kısa tuttuğu konuşmasında, Türkiye Satranç Federasyonu ve FIDE'ye bu organizasyonun Mersin'de düzenlenmesi olanağını sağladıkları ve Mersin'in dünyada adının duyulmasını sağladıkları için teşekkür etti. Birçok spor organizasyonunda daha birlikte olmak istediklerini belirterek konuşmasını tamamladı.


picture_054

Sonraki konuşmayı ise Mersin Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik yaptı. Büyükçelik, Mersin'de satrancın geldiği konumun bilincinde olduklarını kaydederken, dostluk ve kardeşlik mesajının verildiği, centilmenlerin oyunu olarak gördüğü satrancın Mersin'de bu kez uluslararası bir organizasyon vesilesiyle yer almasından mutluluk duyduğunu belirtti.

picture_084
Önce organizasyonu evsahipliğini yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin anı plaketlerini Başkan Macit Özcan adına yardımcısı Erol Ertan, FIDE Onursal Başkanı Florencio Campomannes ve Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı, FIDE Başkan Yardımcısı Ali Nihat Yazıcı'ya sundu.

Daha sonra Türkiye Satranç Federasyonu adına anı plaketlerini ise Ali Nihat Yazıcı takdim etti.

picture_104
Ali Nihat Yazıcı, Macit Özcan Spor Kompleksi'nin müdürü Cemal Özer

picture_117
Mersin Gençlik ve Spor Şube Müdürü Ahmet Tarakçı, Ali Nihat Yazıcı ile birlikte

picture_132
Ali Nihat Yazıcı ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Uğurhan Kilis

picture_136

Son olarak onur plaketleri sunuldu. Mersin Valisi Sn.Hüseyin Aksoy adına yardımcısı Ahmet  Büyükçelik, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan adına ise Erol Ertan plaketleri Türkiye Satranç Federasyo nu Başkanı Ali Nihat Yazıcı'nın elinden aldı.
picture_149

picture_174


MASA DERECELERİ

1.MASA

picture_191
  İsim Ülke
1. Wesley So Filipinler
2. Eltaj Safarli Azerbaycan
3. Alexander Shimanov Rusya


2.MASA


picture_196
  İsim Ülke
1. Sethuraman S P Hindistan
2. Vasif Durarybeyli Azerbaycan
3. K O V Kottahachchy Sri Lanka


3.MASA


picture_204
  İsim Ülke
1. Shyam Sundar Hindistan
2. Demre Kerigan Türkiye-B
3. Haik Vardanian Ermenistan


4.MASA

picture_215

  İsim Ülke
1. Giorgi Nikolashvili Gürcistan
2. Benedit Hasenohr İsviçre-B
3. Oğulcan Kanmazalp Türkiye-A1.HİNDİSTAN 28 PUAN

picture_309

picture_387


2.RUSYA 28 PUAN

picture_287

picture_274

3.FİLİPİNLER 27 PUAN

picture_257

picture_245 
 Turkish Chess Federation 2008