TR  |  EN  
Ana Sayfa
Şampiyona Programı
Şampiyona Yönergesi
Technical Regulations
İletişim
Danışma Bülteni
Kaynaklar
CANLI YAYIN
Fotoğraf Galerisi


Kapanış Töreni

picture_334

Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatları'nın kapanış göreni hava muhafefeti nedeniyle açık havada yapılamadı; fakat sıcaklığından hiçbir şey kaybetmeyen ve Mersin Vali Yardımcısı Sn.Ahmet Büyükçelik,   Mersin Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sn. Erol Ertan , Mersin GSİM Sn.Emrullah Taşkın ile Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Sn. Ali Nihat Yazıcı ve yönetim kurulu üyelerinin birçoğunun katıldığı kapanış törenine ait haberler, masa dereceleri ve fotoğraflar aşağıdadır.

devamını oku..

10.Tur : 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatları'nda Altın Madalya Eş Puanla Hindistan'ın

picture_03116 Yaş Altı Satranç Olimpiyatları'nda son turda Rusya, Azerbaycan'ı 2,5-1,5 yense de bu onların altın madalya kazanmalarına yetmedi. İngiltere'yi 3,5-0,5 yenen Hindistan 28,5 puanla Rusya'ya yetişti ve eşitlik bozma sonunda altın madalyayı kazandı. İkinci Rusya'nın ardından 26 puan toplayan Filipinler son turlarda müthiş bir çıkış yakalayan İSEM karşısında 3-1 kazanıp bronz madalya alsa da Nasır Ekin Zeytinoğlu(1883) Olimpiyadın en kuvvetli oyuncusu olan 15 yaşındaki GM Wesley So (2577) berabere kaldı. Türkiye-A ise Gürcistan'ı 2,5-1,5 yense de 23 puanla yedincilikte kaldı. Türkiye-B Güney Afrika-B'yi 4-0 yenerek 22 puanla Türkiye-A'nın ardından sekizinci olurken, İSEM 20 puan aldı. Türkiye-C, Sri-Lanka'yı 2,5-1,5 yenerek, Türkie Kızlar-A İsviçre -A'ya 4-0 yenilerek 17 puanda Olimpiyadı tamamlarken, Türkiye Kızlar-B'de Yunanistan'a 4-0 yenilerek 14 puan topladı. Türkiye-Mersin ise Kenya'yı 4-0 yenerek 21 puanla on ikinci oldu.

Türk takımlarının sıralaması aşağıdadır. Detaylı haberler aşağıdadır.
devamını oku..

Takım Halinde Madalya Umutları Bitti: Rusya Türkiye-A'yı 3,5-0,5 Yenerek Liderliğini Perçinlendi


tsf0resim
16 Yaş Altı Dünya Çocuk Olimpiyatları'nda Türkiye-A takımı, Rusya'ya 3,5-0,5 kaybederek 20,5 puanda kaldı ve bütün madalya şanslarını yitirdi. Yarın Gürcistan ile karşılaşacak A takımında Oğulcan Kazmazalp'ın masasında birincilik şansı bulunuyor. İSEM, Suriye'yi 4-0 yenerek 19 puana ulaşırken, Türkiye-C de Kenya'yı 4-0 yenerek 18,5 puana ulaştı. Türkiye-B de Bosna Hersek'i 2,5-1,5 yenerek 18 puana ulaştı. Türkiye Mersin, Slovakya'ya 3-1 yenilerek 17 puanda kalırken, Türkiye Kızlar-A de İsviçre-B ile 2-2 berabere kalıp aynı puana ulaştı. Türkiye Kızlar-B, Güney Afrika-B'ye 3,5-0,5 yenildi ve 14 puanı bulunuyor.

Rusya, bu galibiyetle 26 puanla liderliğini korurken, İsviçre-A'yı 4-0 yenen Hindistan 25 puanla Rusya'yı izledi. Üçüncü Azerbaycan ile berabere kalan Filipinler olurken, 24 puanlı Filipinler'i Azerbaycan 1 puan geriden takip etti. Detaylı haberler aşağıda yer almaktadır.

devamını oku..

Türkiye-A Hindistan'ı Yenerek İlk Zor Sınavı Geçti, Şimdi Rakip Yeni Lider Rusya

picture_016

Mersin'de son iki turuna girilen Dünya 16 Yaş Altı  Satranç Olimpiyatları'nın son iki turuna girerken Türkiye-A takımı son şanslarını güçlü Rusya karşısında arayacak .Sekizinci turda güçlü Hindistan ile karşılaşan Türkiye-A, liderliği paylaşan rakibini en son biten birinci masada Mtstafa Yılmaz'ın IM Adhiban'ı yenmesiyle birlikte 2,5-1,5 ile devirmeyi başardı. Irmak Sipahioğlu rakibine karşı kazanırken (FM Prasanna), Burak Fırat da IM Sethuraman ile berabere kaldı. Dokuzuncu tura yedi takım da birbirine yakın puanlarla girdi. Türkiye-A takımının madalya şansını sürdürebilmesi için Rusya karşısında farklı bir galibiyet elde etmesi gerekiyor. Sekizinci turda Rusya, Filipinler'e 3-1 yenilse de 22,5 puanla liderlik koltuğunu bırakmaken Filipinler 22 puanla Rusya'yı izledi. Hindistan, Türkiye A-'ya yenilmesine rağmen, Ermenistan'ı 3-1 yenen Azerbaycan ile birlikte 21 puanla 3-4.derecleri paylaştı. Ermenistan 20,5 puanla beşinci 20 puanlı Gürcistan ve Türkiye ise 6-7.dereceleri paylaşıyor. Türkiye-A'nın madalya şansı oldukça azaldıysa da dünyanın en güçlü satranç ülkesi Rusya karşısında farklı bir galibiyet Türkiye-A'yı yeniden potaya sokabilir. Türkiye, sabah bir lider Hindistan'ı koltuğundan ettikten sonra şimdi Rusya karşısında tarihi bir galibiyet kovalıyor.

Türkiye Kızlar-A, Yunanistan'a 3-1 yenilirken, Türkiye-C ise İsviçre-A takımına aynı skorla kaybetti. Türkiye Mersin, Güney Afrika-A'yı 3,5-0,5 yenerken Türkiye Kızlar-B ise İsviçre-B ile 2-2 berabere kaldı. İSEK Aquamatch, Kenya'yı 2,5-1,5 yenerken Türkiye-B ise Arnavutluk'u 3-1 yendi.Detaylar aşağıda yer almaktadır.

devamını oku..

 Turkish Chess Federation 2008